»Det er blevet sværere at drive et lille forlag, som udgiver kvalitetslitteratur. Markedet er forandret sig meget i de seneste år, og derfor er opkøbet nødvendigt,« siger Snæbjörn Arngrimsson fra Hr. Ferdinand.
Han peger på, at de hårdere tider for den danske boghandlerbranche kan mærkes i C&K Forlag, som primært sælger gennem boghandlere frem for supermarkederne. Derfor er forhåbningen, at ejerskabet kan være med til at styrke C&K Forlag ved bl.a. at samarbejde om økonomi, markedsføring og produktion. Dog fortæller Snæbjørn Arngrimsson, at C&K Forlag vil fortsætte i form at et imprint med samme navn med kontor i København, og at Charlotte Jørgensen stadig vil være forlægger i C&K Forlag.
»Opkøbet betyder, at vil lave de praktiske ting sammen, men ellers vil man ikke kunne mærke, at vi har opkøbt C&K Forlag,« fortæller han, men tilføjer dog, at Karsten Nielsen fra C&K Forlag har fravalgt at fortsætte i den nye konstellation.
Snæbjörn Arngrimsson ønsker ikke at oplyse, hvad Hr. Ferdinand har givet for C&K Forlag.
Hr. Ferdinand ejede i forvejen halvdelen af C&K Forlag.

Tirsdagsfruerne – rejsen til Lourdes af Monika Peetz er udgivet på forlaget Turbulenz.
Hvor kommer Monika Peetz fra?
a) Tyskland
b) Østrig
c) Sverige
Svar modtages på info@bogmarkedet.dk.
3 heldige vindere vil få bogen tilsendt med posten.
Tilføj kommentar