Bjarke Larsen

 

24/1/2012
BogMarkedet
NYHED:

Forfatteren Helle Helle, som sidste forår var aktuel med Dette burde skrives i nutid, modtager årets Gyldne Laurbær.
Helle Helle er født i 1965 og debuterede i 1993 med Eksempler på liv og har siden udsendt novellesamlingerne Rester i 1996 og Biler og dyr i 2000. I 1999 kom romanen Hus og hjem, i 2002 Forestillingen om et ukompliceret liv med en mand, Rødby-Puttgarden i 2005, Ned til hundene i 2008.

Hun modtog Kritikerprisen for Rødby-Puttgarden og blev nomineret til Nordisk Råds Litteraturpris for Ned til hundene. Desuden har hun modtaget PO Enquist-prisen for sit forfatterskab i 2009.
Jakob Lambert, litterær redaktør på Rosinante & Co, som senest har udgivet Dette burde skrives i nutid, er rigtig glad for, at Helle Helle nu kan kalde sig laureat.

»Jeg er himmel henrykt og så glad. Først og fremmest på Helle Helles vegne. Hun er en af Danmarks fineste og mest originale forfattere og er loyal over for sin stil og sit publikum. Prisen er en kroning på et fantastisk forfatterskab,« siger Jakob Lambert.

I efteråret var der også godt nyt for Rosinante & Co. Der modtog den svenske forfatter Tomas Tranströmer Nobelprisen i litteratur, som det danske forlag også har udgivet, men der kan komme endnu flere priser til forlagets forfattere i løbet af de næste måneder.

»Vi ligger godt i det lige i øjeblikket. Nu sidder vi og krydser fingre for Vibeke Grønfeldt og Janina Katz, som begge er nominerede til Nordisk Råds Litteraturpris,« siger han.
Da Morten Ramsland i sin tid fik De Gyldne Laurbær for Hundehoved, oplevede forlaget, at bogen fik en revival hos boghandlerne. Samme, håber Jakob Lambert, vil ske med Helle Helles Dette burde skrives i nutid.

Tilføj kommentar

Plain text

  • Ingen HTML-tags tilladt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.


© BogMarkedet Landemærket 5,31119 København K
Alt materiale på dette website er beskyttet af lov om ophavsret

Bogen i medierne

KALENDER

Henter kalender ...

KONKURRENCE

Hvilket transportmiddel foretrak forfatterne Erik Bjørn og Jesper Remo, da de samlede materiale til bogen Italien, Piemonte – drømmen, huset & livet.

1. Christianiacykel
2. Ferrari sportsvogn
3. Vespa scooter

Der vil blive trukket lod, og de tre heldige vindere vil få et eksemplar a Piemonte tilsendt med posten.

Send dit svar her samt navn og adresse
info@bogmarkedet.dk