Redaktionschef Louise Haslund-Christensen sagde blandt andet til Peter Bastian: »Dit forfatterskab består af to markante udgivelser. Med 'Ind i musikken' gav du os en af sen-80'ernes helt store læseoplevelser, og i 'Mesterlære' tager du vittigt, poetisk og filosofisk fat på din samtid. Du er en spidsformuleret samfundsrevser. Du har meget på hjerte og usædvanligt meget at have det i.«
Prisen er på 100.000 kr., og tildeles en forfatter, der med engagement og talent formår at formidle faglig viden på en overbevisende og tilgængelig måde med respekt for såvel sit stof som sine læsere
Tidligere prismodtagere er Bo Lidegaard, Uffe Ellemann-Jensen, Pernille Stensgaard, Jesper Theilgaard, Nanna Simonsen, Hans Mortensen og Hans Edvard Nørregård-Nielsen.

Hvilket transportmiddel foretrak forfatterne Erik Bjørn og Jesper Remo, da de samlede materiale til bogen Italien, Piemonte – drømmen, huset & livet.
1. Christianiacykel
2. Ferrari sportsvogn
3. Vespa scooter
Der vil blive trukket lod, og de tre heldige vindere vil få et eksemplar a Piemonte tilsendt med posten.
Send dit svar her samt navn og adresse
info@bogmarkedet.dk
Kommentarer
Mesterlære
Og så er Mesterlære
februars debatbog i Fagbogklubben på Litteratursiden.dk
Tilføj kommentar