Fuld liberalisering

På grundlag af Rapporten fra bogudvalget 2007-2008, der blev offentliggjort den 6.10.2008, har kulturministeren besluttet at arbejde hen imod en fuld liberalisering af bogpriserne.
Carina Christensen udtaler: »Bogudvalgets rapport viser, at bogmarkedet har været stabilt siden den sidste liberaliseringsaftale, og derfor mener jeg ikke, at der er nogen grund til at bevare dispensationen til at sætte faste priser på bøger.«
Rapporten anbefaler desuden en øget og lettere tilgængelig bogstatistik, og en inddragelse af bibliotekerne i kulturaftalerne med kommunerne. Ministeren stiller sig positiv over for begge forslag.
Om statistikken hedder det i rapporten: »Dansk bogstatistik bør bringes til at omfatte følgende hovedemner: Bogudgivelser - Bogsalg og bogpriser - Forfatteres produktionsvilkår - Forlag og boghandlere. Når statistikkerne er etableret, anbefaler udvalget, at kulturministeren overvåger disse og udgiver en årlig analyserapport, der forholder sig til hele feltets udvikling samt det mulige behov for en kulturpolitisk indsats.« (s. 17)
Om bibliotekerne hedder det: »Tendensen til et fortsat faldende indkøb af bøger i folkebibliotekerne bekymrer udvalget, som derfor anbefaler, at folkebibliotekerne hurtigst muligt inddrages i de regionale kulturaftaler, og opfordrer til snarlig dialog mellem stat og kommuner om styrkelse af de kommunale folkebibliotekers indkøb og formidling af kvalitetslitteratur, bl.a. til gavn for uøvede og nye læsere. (…) Udvalget anbefaler, at (granskningen af folkebibliotekernes formidlingsrolle) inddrager folkebibliotekernes indkøb og formidling af kvalitetslitteratur. Udvalget lægger vægt på, at denne granskning ikke forsinker inddragelse af folkebibliotekerne i de regionale kulturaftaler.« (s. 14-15).

Læs hele Bogudvalgets rapport her


© BogMarkedet Landemærket 5,31119 København K
Alt materiale på dette website er beskyttet af lov om ophavsret

Bogen i Danmark

KALENDER

Henter kalender ...

KONKURRENCE

Slankekure virker ikke! Nævn mindst tre af de syv grundlæggende principper i Lise Baltzers nye livsstilsbog Spis med Mindfulness – den direkte vej til naturlig vægt. 

 

Svar modtages på bogmarkedet.dk 

 

Der vil blive trukket lod, og de tre heldige vindere vil få et eksemplar af Spis med Mindfulness tilsendt med posten.

Send dit svar her samt navn og adresse

info@bogmarkedet.dk